Jak zorganizować wycieczkę szkolną?

30 października 2017

Przed Tobą zadanie polegające na zorganizowaniu wycieczki szkolnej? Pomożemy Ci w tym krok po kroku. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Termin

Najlepszym okresem na szkolne wojaże są oczywiście cieplejsze, ale nie upalne miesiące, jak kwiecień, maj czy czerwiec. Wszystko zależy jednak od charakteru wyprawy, bo jeśli jest to wypad na narty, to trudno go zorganizować wiosną. Jeżeli jednak przyjmujemy, że wycieczka polega głównie na zwiedzaniu, postaw na tę „kwitnącą” porę roku.
Ważna kwestia: jeśli organizujesz wycieczkę dla jednej klasy, wybierz takie dni, w których dzieci nie mają do napisania kartkówki czy sprawdzianu. Niech nie mają niepotrzebnych zaległości.

Transport

Istnieją firmy organizujące transport dla szkół. Możesz poszukać ich sama albo oddać to biurze podróży, jeśli korzystasz z jego usług. Taka placówka z pewnością ma podpisaną umowę z danym przedsiębiorstwem przewozowym. Gdy już firma zostanie wybrana, a autokar lub bus stawi się w wyznaczonym miejscu, porozmawiaj z kierowcą i pilotem, a także zadbaj o to, by stan techniczny pojazdu został sprawdzony na Twoich oczach (np. przez funkcjonariuszy policji).

Bezpieczeństwo

Opiekę nad dziećmi sprawują nauczyciele i to oni są odpowiedzialni za ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Jednak podczas dobrze zorganizowanej wycieczki dzieci często są również pod opieką innych osób, np. pilota albo przewodnika. Jeśli korzystasz z usług biura podróży, dzieci podczas wycieczki powinny być ubezpieczone z jego ramienia (ubezpieczenie od NNW – najczęściej do kwoty maksymalnie 10 tys. zł).

Nocleg

Uwierz, że dzieciom nie zależy na luksusowym hotelu z widokiem na panoramę w centrum miasta. Dla nich liczy się przygoda. Ostatecznie kwestię noclegu (i jego cenę) przedyskutuj z komitetem rodzicielskim, ale nie powinno być problemu z wyborem tańszego noclegu pod miastem lub na jego obrzeżach. Duże znaczenie w tej kwestii ma także wspomniany już charakter wycieczki – jeśli jest to wyprawa edukacyjna o środowisku, warto zatrzymać się w gospodarstwach lub skorzystać z agroturystyki.

Atrakcje

Dzieci bardzo szybko się nudzą. Dlatego najlepiej sprawdzają się wycieczki z bardzo bogatym i różnorodnym programem. Program powinien być dobrany do wieku i zainteresowań wszystkich uczestników. Powinien składać się z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów i trochę czasu wolnego. Dobrze stwozony plan wycieczki powinien edukować, kreować światopogląd, a jednocześnie bawić i pozostać na długo we wspomnieniach uczniów.